Skräckfilm är bäst som bok!
”We all go a little mad sometimes” säger Norman Bates i en dialog med Marion Crane apropå hans moders prekära hälsotillstånd. Idag ett av de mest kända citaten i filmhistorien, men innan dess var det ett bokcitat från Robert Blochs bok med samma namn som Hitchcocks mästerverk – Psycho.
Extra glada är vi, när kvällarna blir mörkare och vädret kyligare, att denna skräckklassiker äntligen kommit i nyutgåva, och dessutom en ganska extraordinär sådan. Med en pärm i kakelrelief med ett genomskinligt skyddsomslag med blodstänk efterliknar omslaget berättelsens kända mordscen och kommer garanterat dra blickarna till sig. Boken bör redan stå i varje skräckhylla värd namnet – det är en tät kortroman om motellägaren Norman Bates, hans sinnesrubbade mor, undertryckta känslor och en hemlighet som absolut inte får komma ut. Perfekt för en obehaglig kväll under filten, även om du som jag redan sett filmen baserad på boken både en och två och kanske tio gånger tidigare.
”It was the knife that, a moment later, cut off her scream. And her head.”

Vi kan inte heller prata om vackra utgåvor utan att nämna den begränsade inbundna The Exorcist som kom i dagarna. Knallgrön, självlysande med ett skyddande krucifix för säker läsning. Filmen som baserades på boken är en av de bästa (skräck-)filmerna som gjorts, boken är en av de mest obehagliga böcker jag läst. Vi får följa den unga Reagan som börjar visa tecken på vad som till en början verkar vara psykisk ohälsa. Men när psykologerna och doktorerna står handfallna blir prästerskapet den sista räddningen. Boken är en studie i välskriven skräck – det kusliga smyger sig långsamt på, och vi som läsare följer med i mamman Chris motvilliga insikt i det demoniska bakomliggande. Det är stilfullt, tidlöst med karismatiska karaktärskildringar och ett explosivt klimax.
Får du inte nog av skräcklitteratur som blivit bra filmer, finns det mycket att hämta i vårt sortiment. Peter Benchleys roman Jaws om hajattacker mitt under rådande turistsäsong är perfekt läsning för den som ändå inte tänkt bada så mycket nästa sommar. Stephen Kings obehagliga meta-skräck Misery om relationen mellan författare och läsare kommer få det att isa längs benet, och Henry James The Turn of the Screw kommer göra att du aldrig vill skaffa barn, eller ens ha med barn att göra igen. Läs böckerna först och se sedan filmerna eller tvärtom, de här får du inte missa!
