De vill äta din hjärna!

Publicerad: Måndag, 26 september 2016, Skribent: Gunilla

Zombievågen fortsätter att välla fram och krossa allt i sin väg. Nästa vecka har The Girl With All the Gifts, en film baserad på en av fjolårets mest uppfinningsrika zombieböcker, premiär. Det är en roman med flera bra överraskningsmoment, så jag ska inte säga så mycket om den, men den är kuslig och gripande på ett sätt man inte alltid väntar sig av en zombiehistoria. Vi har den både på svenska och engelska.

Den mest kända berättelsen från zombieapokalypsen är annars Robert Kirkmans tecknade serie The Walking Dead, som dök upp med sitt första nummer för 13 år sedan. Historien om Rick, som mot alla odds har överlevt i ett USA fyllt av odöda, har hunnit fram till album nummer 26. Sjätte säsongen av tv-serien, som baseras på den tecknade serien, har också precis kommit på dvd och blu-ray.

Men skojigaste odöda nyheten är förstås dvd:n med första säsongen av Ash vs Evil Dead, tv-serien som tar avstamp i Sam Raimis 25 år gamla film om varför man ska hålla fingrarna borta från böcker med titeln Necronomicon. Mannen med hakan, Bruce Campbell, är tillbaka i rollen som Ash och Lucy Lawless spelar också en viktig roll. Knas och odöda utlovas.

Gunilla

 

 


Kommentarer

Prenumerera på vårt nyhetsbrev