Kulturnatt i Stockholm

Publicerad: Fredag, 22 april 2016, Skribent: Gunilla

I morgon, lördag 23 april, är det Kulturnatt i Stockholm. Vi har flera aktiviteter i Stockholmsbutiken, där den mest sf-mässiga utan tvekan är Johannes Heldén som läser ur sin nya diktsamling Astroekologi. Dikterna är del i ett konstprojekt som ställer frågor kring hur våra inre och yttre landskap förändras i takt med klimatförändringarna.  Till projektet hör också en föreställning på Dramaten, som har premiär 3 maj. Vi lottar ut biljetter till genrepet. Kom förbi på lördag, eller ta en titt på Johannes interaktiva hemsida för projektet.

Är du en av de som inte hann få tag på den fantastiska boken Äventyrsspel av Orvar Säfström och Jimmy Wilhelmsson? Då har du som är i Stockholm i helgen chansen att köpa den och få den signerad när författarna är här för vår rollspelspanel under kulturnatten. Skaparen av Mutant och Kult, författaren till Finna dolda ting och mannen bakom nya White Wolf är även på plats!

Du har också möjlighet att smyga ned i våra medeltida källarvalv på en hemsökt speakeasy. Få en spökhistoria av bartendern, snoka i glömda vrår och lyssna på högläsning av Det spräckliga bandet. Intresset för sibyllan har varit stort, så vi börjar få fullt på besökslistan för källarevenemanget, men ni mejla linda@sfbok.se och skriva vilken tid på ett ungefär ni är intresserade. Vi kommer även ha lista att skriva upp sig på under lördagen för drop in.

Vi får besök från Jäfvla scenkonst med temat ”En annan värld är möjlig”. Feministisk och politiskt visionär sci fi och fantasy utforskas och hyllas, och det bjuds bl.a. på högläsning, musik och pyssel. Välkommen till dina drömmars fritidsgård!

Hela programmet för kulturnatten hittar du här.


Kommentarer

Prenumerera på vårt nyhetsbrev