Fre 4/3: Deathwatch: Overkill

Publicerad: Fredag, 4 mars 2016, Skribent: David

Games Workshop släpper Deathwatch: Overkill, ett sällskapsspel inte helt olikt deras klassiska Space Hulk, men tillräckligt annorlunda för att det ska vara en ganska ny spelupplevelse jämfört med det. Spelet är för två spelare, där en spelare sköter ett elit-team av vältränade rymdsoldater som ska röka ut och tillintetgöra en utomjordisk kult som bosatt sig i en gammal gruva.

När jag var i tonåren (drömmer mig tillfälligt tillbaka) och började spela Warhammer 40.000, var Genestealer-kulten en av grupperingarna jag valde att köpa figurer till. Har dem fortfarande någonstans i en låda. Genestealers är utomjordiska varelser som infiltrerar mänskliga samhällen, för över delar av sitt DNA till mänskliga värdar, varpå människorna sakta ändras till att bli mer och mer lika utomjordingen som smittade dem. Det är väldigt fina och lagom obehagliga figurer som träffar mig rakt i nostalginerven. De ursprungliga figurerna tror jag skulpterades kring 1989, så det börjar bli några år sedan, och efter det har det inte dykt upp några nya förrän nu.

Deathwatch Overkill är, likt de flesta sällskapsspel från Games Workshop, ett trevligt spel som görs bättre av de fina figurerna du får till, men kräver samtidigt lite pyssel och knåp för att få till bordet. Plastfigurerna måste limmas ihop och gärna målas, och reglerna är inte så lätta att lära sig att du snabbt kan sätta igång att spela med en oinsatt motståndare. Det kräver lite förberedelser, helt enkelt. Men när allt är fixat kommer du hitta ett sällskapsspel där de två motståndarna har väldigt olika styrkor och svagheter, och måste tänka på ganska olika sätt för att klämma in en vinst i slutänden.

Space Marine-spelaren har ett fåtal figurer som alla är riktiga hjältar. De tål mycket, de skjuter hårt och kan göra mos av det mesta i närstrid. De måste in och slå ut ledaren för Genestealer-kulten. Mot sig har de ett aldrig sinande hav av kultmedlemmar i olika grader av muterad förändring. Vissa ser ut som människor, andra som förvridna mutanter, och somliga färdigutvecklats till Genestealers. Kult-spelaren måste försöka sinka rymdsoldaterna med de svagaste kultmedlemmarna för att kunna slå ut dem med sina ledare eller de bättre beväpnade mutanderna. Beroende på hur väl de lyckats balansera spelet verkar det bli ett oerhört spännande spel, med potential för mycket filmiska scener och rolika situationer.

Spelet släpps imorgon, lördag 5/3.

David


Kommentarer

Prenumerera på vårt nyhetsbrev