The Cold Commands

Publicerad: Fredag, 3 augusti 2012, Skribent: Nina
I The Steel Remains lärde vi känna Ringil Eskiath, då en känd krigshjälte från Gallows Gap som sett sin älskade bli brutalt avrättad på grund av sin sexuella läggning.
Ringil, som dragit sig tillbaka, tvingades ut i världen igen efter att hans mor bett honom om hjälp, och hans lugna tillvaro förbyttes snabbt till en mörk och brutal kamp.
Men Ringil var inte den enda vi lärde känna, utan vi fick även möta hans gamla stridskamrat Archeth och stäppnomaden Egar Drakbane, och inte heller de skulle få det lätt i livet visade det sig snabbt.
Trots alla motgångar de fått möta verkar det inte som det kommer lätta upp för trion. I The Cold Commands sätts mer på spel, och Ringil, Archeth och Egar, som redan fått utstå mer än de flesta, kommer prövas ännu hårdare.

Ringil Eskiath som förr var en ärad krigshjälte och härförare, är numera en ärrad och vanärad banditledare och svartkonstnär. Archeth, den sista av det mäktiga folket kiriath, agerar rådgivare åt en kejsare vars nyckfullhet skapar en hel del frustration. Slutligen Egar - förr drakdödare och klanledare, jobbar nu som uttråkad livvakt och älskare åt en gift kvinna. Men ödet är långtifrån klart med dem. Eller ja, ödet och ödet. Det kan ju också vara diverse odödliga, mer eller mindre gudalika folk som inte kan låta bli att lägga sig i deras liv.

De uråldriga folken Kiriath och Aldrain har enligt den allmänna uppfattningen lämnat världen åt människorna, och Hoirans gudagäng dyrkas ganska slentrianmässigt där de fortfarande koms ihåg. Men deras spådomar och deras maskiner finns kvar, och kanske också andra små överraskningar de lämnat efter sig. Å andra sidan har Ringil lärt sig en hel del sedan sist - bland annat att ett svärd som hans hugger lika gott i gudar som i människor.

I en värld där religiös despoti, korruption, maktfullkomlighet och slaveri är tillvarons grundförutsättningar är rättvisa en bristvara. Ringil, Egar och Archeth kämpar ändå envist för den, i de ögonblick de har över från att slåss för sina liv.

Richard Morgan, från början känd för sina hårdkokta SF-romaner, har tagit klivit in i fantasy-genren. Med sig har han tagit svärtan från sina tidigare böcker, och skapat välskriven, stenhård fantasy fylld med både våld och sex (inte bara hetero, och inte bara mellan människor). Böckerna är långt ifrån barnvänliga, och man märker att de har tagit en stor dos inspiration från Robert E Howards berättelser om Conan. Världen som målas upp är en mörk och hård plats, där man slåss för att man måste, inte för ära och berömmelse. Inget framstår som svart eller vitt, utan allt är gråzoner och även påstådda hjältar har baktankar.
Ett bra läs för alla som gillar våldsam fantasy som går i dystra toner.

Kommentarer

Prenumerera på vårt nyhetsbrev