Författare Leigh Bardugo

Bevaka

Du kan bevaka "Bardugo, Leigh" om du vill få ett mail varje gång det kommer in något nytt knutet till författaren.

Artiklar kopplade till författaren

Filtrera resultatet

Six of Crows

2015, Inbunden
Del 1 av 2 i serien Six of Crows
Ketterdam är en myllrande hamnstad där allt är till salu för rätt pris och ingen vet det bättre än det kriminella geniet Kaz Brekker. Han erbjuds möjligheten att genomföra en livsfarlig kupp som kan göra honom rikare än han någonsin kunnat drömma om. Men han klarar det inte ensam... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

Shadow and Bone

2012, Pocket
Del 1 av 3 i serien The Grisha
The Shadow Fold, a swathe of impenetrable darkness, crawling with monsters that feast on human flesh, is slowly destroying the once-great nation of Ravka. Alina, a pale, lonely orphan, discovers a unique power that thrusts her into the lavish world of the kingdom's magical elite - the Grisha... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

Siege and Storm

2012, Pocket
Del 2 av 3 i serien The Grisha
Darkness never dies. Alina and Mal are on the run. Hunted and haunted, but together at last, they can't outrun Alina's past or her destiny forever. The Darkling has emerged from the Shadow Fold with a terrifying new power and he needs Alina to realise his dangerous plan... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

Ruin and Rising

2014, Pocket
Del 3 av 3 i serien The Grisha
Mörkret har fallit över Ravka och The Darkling styr riket från sin skugghöljda tron. Landets öde vilar hos den försvagade magikern Alina, hennes barndomsvän Mal och de udda och dubiösa allierade de har lyckats skrapa ihop... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

Six of Crows

2015, Pocket
Del 1 av 2 i serien Six of Crows
Ketterdam är en myllrande hamnstad där allt är till salu för rätt pris och ingen vet det bättre än det kriminella geniet Kaz Brekker. Han erbjuds möjligheten att genomföra en livsfarlig kupp som kan göra honom rikare än han någonsin kunnat drömma om. Men han klarar det inte ensam... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

Crooked Kingdom

2016, Pocket
Del 2 av 2 i serien Six of Crows
Andra boken om skojaren Kaz i den myllrande hamnstaden Ketterdam. Kaz Brekker har lyckats med en osannolik kupp mot det ökända Ishovet och känner sig för tillfället helt osårbar. Inget kunde förstås vara mer fel... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

Högt spel

2015, Kartonnage
Del 1 av 3 i serien Six of Crows
Ketterdam är en myllrande hamnstad där allt är till salu för rätt pris och ingen vet det bättre än det kriminella geniet Kaz Brekker. Han erbjuds möjligheten att genomföra en livsfarlig kupp som kan göra honom rikare än han någonsin kunnat drömma om. Men han klarar det inte ensam... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

I ljusets makt

2012, Pocket
Del 1 av 3 i serien Grisha
Alina Starkov har aldrig varit något annat än en av många föräldralösa ungdomar i det krigshärjade landet Ravka - inte förrän hon uppvisar en magi som inte skådats på flera hundra år... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

Wonder Woman: Warbringer

Leigh Bardugo
2017, Storpocket
Del 1 av 4 i serien DC Icons
Innan hon blev Wonder Woman var hon Diana, amasonprinsessan. När Diana får chansen att visa att hon är lika stark som sina krigarsystrar väljer hon att inte ta den. När hon istället väljer att rädda Alia Keralis riskerar hon att gå i exil... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

Stormens öga

2013, Pocket
Del 2 av 3 i serien Grisha
Alina flyr från Ravka, jagad av det hon gjort och aldrig kan glömma. Tillsammans med Mal försöker hon borja ett nytt liv i ett land på andra sidan havet, men det ar svårt for henne att hålla sin kraft gömd och låtsas vara någon annan än Solkallaren... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

Ruin and Rising

2014, Pocket
Del 3 av 3 i serien The Grisha
Mörkret har fallit över Ravka och The Darkling styr riket från sin skugghöljda tron. Landets öde vilar hos den försvagade magikern Alina, hennes barndomsvän Mal och de udda och dubiösa allierade de har lyckats skrapa ihop... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

Ur askan

2014, Pocket
Del 3 av 3 i serien Grisha
Mörkret har fallit över Ravka och The Darkling styr riket från sin skugghöljda tron. Landets öde vilar hos den försvagade magikern Alina, hennes barndomsvän Mal och de udda och dubiösa allierade de har lyckats skrapa ihop... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö 

Wonder Woman: Warbringer

Leigh Bardugo
2017, Ebok
Del 1 av 4 i serien DC Icons
AN INSTANTNEW YORK TIMESBESTSELLERThe award-winning DC Icons story of the world's greatest super hero: WONDER WOMAN by the # 1 New York Times bestselling author LEIGH BARDUGO... läs mer
  • Format: EPub

Six of Crows

2015, Ebok
Del 1 av 2 i serien Six of Crows
Nominated for the CILIP Carnegie Medal 2017, this fantasy epic from the No. 1 NEW YORK TIMES bestselling author of the Grisha trilogy is gripping, sweeping and memorable - perfect for fans of George R. R. Martin, Laini Taylor and Kristin Cashore... läs mer
  • Format: EPub

Crooked Kingdom

2016, Ebok
Del 2 av 2 i serien Six of Crows
The hotly-anticipated sequel to SIX OF CROWS, this is GAME OF THRONES meets OCEAN'S ELEVEN in a fantasy epic from the number 1 NEW YORK TIMES bestselling author Leigh Bardugo.Welcome to the world of the Grisha... läs mer
  • Format: EPub

Siege and Storm

2012, Ebok
Del 2 av 3 i serien The Grisha
Enter the Grishaverse with book two of the Shadow and Bone Trilogy by number one New York Times-bestselling author Leigh Bardugo. Perfect for fans of Laini Taylor and Sarah J. Maas... läs mer
  • Format: EPub

Shadow and Bone

2012, Ebok
Del 1 av 3 i serien The Grisha
Enter the Grishaverse with book one of the Shadow and Bone Trilogy by number one New York Times-bestselling author, Leigh Bardugo. Perfect for fans of Laini Taylor and Sarah J. Maas... läs mer
  • Format: EPub

Ruin and Rising

2014, Ebok
Del 3 av 3 i serien The Grisha
Enter the Grishaverse with book three of the Shadow and Bone Trilogy by number one New York Times-bestselling author Leigh Bardugo. Perfect for fans of Laini Taylor and Sarah J. Maas... läs mer
  • Format: EPub

King of Scars

2019, Storpocket
Del 1 av 1 i serien Nikolai
En ny roman från samma ryskinspirerade fantasyvärld som Bardugos böcker om Grisha. Kung Nikolai Lantsov av Ravka vet en hel del om att övervinna omöjliga odds. Ingen vet säkert vad han tvingades uthärda under det blodiga inbördeskriget, och han tänker se till att ingen får veta heller... läs mer
  • Postorder 
  • Stockholm 
  • Göteborg 
  • Malmö