Japan - dag femton

Publicerad: Tisdag, 6 november 2007, Skribent: Victor Sjöström
Japaner är bra på att hålla rent på sina gator. Det är lite lustigt med tanke på att det typ inte finns några papperskorgar i städerna. Och man kan ju inte gärna slänga skräpet på marken eftersom det är så prydligt och fint överallt. Det känns som en liten seger varje gång man hittar en papperskorg (det där hemlighets-ljudet från Zelda borde spelas upp vid sådana tillfällen).

Det finns inte heller några bänkar i Japan. Om man vill sitta ner när man är ute på stan är man så illa tvungen att hoppa in på ett café eller restaurang. Alternativet är att sätta sig ner på marken men då löper man alltid risken att någon jeppe glider fram till en och säger "Sumimasen, no waiting zone!" vilket vi råkade ut för den första dagen.

Någonting som däremot FINNS är toaletter. Det är soft. Och lite annorlunda. Vissa är bara hål i marken, typ som små pissoarer som man står på. Andra är lyxiga med både sätesvärmare och rengörande varmvattensstrålar som sprutar upp i rumpan på en. Förmodligen har de någon form av lock on-system eller någon skum AI för de lyckas träffa mitt i prick varje gång. Bokstavligt talat.

Kommentarer

Prenumerera på vårt nyhetsbrev