The Hive

Av Charles Burns

| 2012 | Del 2 i serien Doug
The Hive
Finns i lager?
Webblager
StockholmIngår inte i butikens sortiment
GöteborgIngår inte i butikens sortiment
MalmöIngår inte i butikens sortiment
LinköpingIngår inte i butikens sortiment

Charles Burns, författaren till Black Hole, fortsätter med sin febriga Tintininfluerade trilogi. Uppföjaren till X'ed Out heter The Hive. Det har tagit den långsamme och detaljerade Burns ett och ett halvt år att få färdigt andra delen.
Huvudpersonen Dougs liv är i spillror. Det han en gång hade är förstört och påverkad av piller tillbringar han sin tid hos sin mor. Det enda han har att påminna honom om tidigare, ibland lyckligare, tider är album med polaroidfotogafier. I sina pillerdrivna drömmar försöker han begripa vad som har hänt men hans tankar driver honom genom ett absurt landskap där reflektionerna från hans förflutna hinner ikapp honom. Vad försöker hans far att säga honom och vad kommer att hända med Sarah, hans före detta kärlek som har utnämnts till drottning och förts iväg till The Hive?
Likt en sinnesförvirrad Hergé berättar Charles Burns om droger, hopplöshet, viljan att vilja skapa och egoism. En klibbig hinna av Lynch och Burroughs driver händelserna mot en ovälkommen utgång.

Kommentarer


Mer från Charles Burns

Prenumerera på vårt nyhetsbrev